przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
23811 odwiedzin
Chorwacja wchodzi do Unii Europejskiej

Minister Elżbieta Bieńkowska towarzyszyła premierowi Donaldowi Tuskowi w oficjalnych uroczystościach związanych ze wstąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej. 1 lipca 2013 r. Chorwacja stała się 28. krajem członkowskim Wspólnoty.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego uczestniczyła m.in. w spotkaniu w siedzibie chorwackiego rządu na zaproszenie Vesny Pusić, minister spraw zagranicznych Chorwacji  oraz w oficjalnym obiedzie wydanym przez prezydenta Ivo Josipovicia i premiera Republiki Chorwackiej Zorana Milanovicia.


Zdjęcie: M. Śmiarowski, KPRM

Na uroczystościach na placu Jelacicia w Zagrzebiu obecni byli również europejscy przywódcy m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, a także wicepremier sprawującej do 30 czerwca prezydencję Irlandii i prezydent Litwy, która prezydencję przejmie 1 lipca.

***

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego współpracuje z chorwacką administracją od 2010 r. Strona chorwacka zainteresowana była głównie wykorzystaniem funduszy przedakcesyjnych przez Polskę oraz doświadczeniami w przygotowaniu strategii rozwoju regionalnego. Obecnie, MRR realizuje współpracę z  Chorwacją na podstawie porozumienia z 17 lutego 2011 r.,  które obejmuje m.in. przygotowanie strategii rozwoju regionalnego, opracowanie dokumentów strategicznych oraz wymianę doświadczeń w zakresie wykorzystania funduszy UE.  

Realcje ze spotkań polsko-chorwackich:

MRR

A A A
01.07.2013
godz.12:39
kontakt